Metafizyka Dwugłowego Cielęcia - Teatr im. St. I. Witkiewicza

10 October 2020

"Metafizyka dwugłowego cielęcia " Stanisława Ignacego Witkiewicza  nie miała szczęścia do Zakopanego. Pierwsza próba  wystawienia sztuki to rok 1927. W Teatrze Formistycznym przygotowuje jej prapremierę sam Witkacy. Nie udaje się. Nieporozumienia osobiste i esteteczyne rozbieżności  twórców teatru doprowadzają do jego rozwiązania. 10 lat później Witkacy reaktywuje Teatr Formistyczny pod nazwą Towarzystwo Teatru Niezależnego i szykuje premierę "Metafizyki...." Inscenizacyjnie sztukę przygotowuje jego przyjaciel i współpracowanik  fotografik, prawnik ekonomista Tadeusz Langier.  I znów nici z premiery. Nieporozumienia towarzyskie doprowadzaja także w lutym 1939 roku, do rozwiązania teatru.

 

Premierowe niepowodzenia zakończą się jednak sukcesem ale ... 77 lat później. 24 lutego 2015 roku w 130 rocznicę urodzin autora, w teatrze jego imienia, trwającym - na przekór teatralnemu fatum nad Zakopanem - już trzydzieści lat, odbyła się premiera "Metafizyki dwugłowego cielęcia" w reżyserii dyrektora sceny Andrzeja Dziuka.

 

Zakopianska "Metafizyka  dwugłowego cielęcia" to nie tylko wykrzyczane tekstem Witkacego pytania o sens, cel naszego życia to także kawał świetnej teatralnej roboty z groteską, ironią i pomysłowością scenograficznych artefaktów w tle.

 
Gorąco zachęcam do obejrzenia spektaklu, teraz po latach mogą Państwo znowu delektować się tą sztuką, link poniżej :
"Metafizyka Dwugłowego Cielęcia"